למה העישון מזיק לעור?

למה העישון מזיק לעור?

אחד הגורמים העיקריים להזדקנות בטרם עת של העור, הוא עישון סיגריות. מעשנים, ובעיקר מעשנות, נוטים/ות לפתח לפחות חלק מהסימנים הבאים:

- נטייה לעור צהבהב עם פיגמנטציה מוגברת.  

- התקמטות והצטמקות מוקדמת של העור.

- היווצרות אזורי גודש דם, בעיקר באזור הפנים.

איך הסיגריות מזקינות את העור?

הסיגריות משחררות רדיקלים חופשיים, הגורמים לפירוק של האלסטין והקולגן, שהם החלבונים האחראים לשמירת גמישות ומוצקות העור. בנוסף, הסיגריות גורמות להפחתת רמות הויטמינים A ו- C השומרים על צעירות העור, וכך מעכבות את קצב תיקון הנזקים בעור. הסיגריות גורמות לסתימת כלי הדם ולכן מגיע פחות דם לפנים והעור מקבל פחות חומרי הזנה חיוניים ומתקשה לפנות את חומרי הפסולת המצטברים בו.

בסביבות גיל 30, כבר ניתן לראות את נזקי ההרעבה של העור על פניהם של המעשנים, יחסית לבני גילם שאינם מעשנים. הפערים בין המעשנים ללא מעשנים הולכים וגדלים עם השנים, כאשר עם הזמן המעשנים נראים מבוגרים מבני גילם באופן ניכר.

העור הוא מראה חיצונית מדוייקת לתהליכים שמתרחשים בתוך הגוף וההזדקנות המוקדמת שלו משקפת את הנזקים הנגרמים לגוף כולו.

מה עושים?

מעשנים צריכים לתגבר את העור והגוף ברמות גבוהות של נוגדי חימצון, הנלחמים ברדיקלים החופשיים. ברמת התזונה, חשוב להקפיד על שתיית מים מינרליים ואכילת פירות וירקות טריים. ברמת הטיפוח החיצוני, כדאי להזין את העור בתכשירי קוסמטיקה 100% טבעיים, המכילים רמות גבוהות של אנטיאוקסידנטים, ללא כימיקלים וחומרים משמרים. נוגדי חימצון כמו ויטמין E, מדכאים את האנזים MMP האחראי לפירוק הקולגן (המצוי בכמות גדולה בעורם של מעשנים) ובמקביל מסייעים לבניית קולגן ואלסטין חדשים.

בנוסף, יש להפחית את כמות הסיגריות היומית למינימום האפשרי (סיגריה אחת או שתיים ביום), כדי שנוגדי החימצון יצליחו לעבוד בקצב מהיר יותר מהקצב שבו הסיגריות מפרקות אותם.

חלק מהרעלים בסיגריות משפיעים על הגוף באופן שלא ניתן להילחם בו בעזרת נוגדי חימצון, ולכן הדרך היחידה  למנוע את שאר הנזקים המצטברים, היא להפסיק לעשן לגמרי.